Hoşgeldiniz  

Marmaris belediyesi; “Minibüsçülerin eylemini doğru bulmuyoruz”

editör | 28 Mayıs 2012 | Arşiv, Marmaris


Marmaris’te, güzergahları değiştirilen 20 minibüsçü, kısa süreli yol kapatma eylemi yaptı.

Marmaris Belediyesi Encümeni, geçen 14 Mayıs’ta Armutalan 51 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne bağlı yolcu minibüslerinin güzergahlarını değiştirdi. Uygulamaya, bugün başlandı. Zabıta ekipleri, Armutalan Beldesi-Marmaris seferini yapan minibüslerin Yunus Nadi Caddesi’nden 186’ncı Sokağa dönmelerine izin vermedi. Minibüsçüler, bunun yasal olmadığını belirtip, durumu trafik Polislerine bildirdi. Daha sonra Armutalan 51 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne üye 20 minibüs, söz konusu yolu 1 Saat süreyle trafiğe kapattı. Minibüsçülerin yolu tekrar trafiğe açmasının ardından, Armutalan 51 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Can, kaymakamlığa gidip, Encümen kararının ilçe ve il trafik komisyonlarından geçirilmesini isteyenbir dilekçe verirken zabıta ekipleri, eski hatlarında çalışmaya devam eden minibüslerin plakalarını tek tek fotoğraflayıp, tutanak tutmaya başladı.

Gelişen durum üzerine yazılı bir basın açıklaması yayınlayan Marmaris belediyesi ise; yeni yol düzenlemelerinin, artan trafik yoğunluğunu azaltmak ve vatandaşların rahat ulaşımını sağlamak amacıyla Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yeniden belirlediğini belirterek, “Gelişen ve büyüyen ilçemizin trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla uygulanan karara karşı Armutalan minibüslerinin bugün (28 Mayıs) gerçekleştirmiş oldukları kontak kapatma eylemi hiçbir suçu bulunmayan halkımızın ulaşımda sıkıntılar yaşamasına neden olmuştur. Marmaris Belediyesi olarak vatandaşımızı zor durumda bırakan bu eylemi doğru bulmamaktayız” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada; “Meclis trafik komisyonu tarafından hazırlanan uygulamaya göre, S.S. 51 No’lu Armutalan Motorlu Taşıyıcılar ve Minibüsçüler Kooperatifine ait Yol Güzergâhı’nın dönüş yönünde bir değişiklik olmamış, ancak Atatürk Caddesi ve Eşref Girginç Parkı önündeki araç yoğunluğunu azaltmak amacıyla geliş güzergâhında zorunluluktan kaynaklanan değişikliğe gidildi.

Uzun zamandır kooperatifle yürütülen görüşmeler sonucu varılan noktada yapılan değişikliğin vatandaşların mağduriyetine sebep olmaması için azami özen gösterilmiştir.

Gelişen ve büyüyen ilçemizin trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla uygulanan karara karşı Armutalan minibüslerinin bugün (28 Mayıs) gerçekleştirmiş oldukları kontak kapatma eylemi hiçbir suçu bulunmayan halkımızın ulaşımda sıkıntılar yaşamasına neden olmuştur. Marmaris Belediyesi olarak vatandaşımızı zor durumda bırakan bu eylemi doğru bulmamaktayız. İki taraf arasındaki bu konunun vatandaşa bir daha yansıtılmamasını temenni eder, konuyu halkımızın bilgisine sunarız” denildi.

Marmaris Kaymakamlığına verdiği dilekçe ile , Encümen kararının ilçe ve il trafik komisyonlarından geçirilmesi gerektiğini belirten, Armutalan 51 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Can, şöyle dedi:

“Marmaris Belediyesi encümen kararı bize geçen Cuma Günü tebliğ edildi.Belediye böyle bir karar alabilir. Ancak, önce ilçe sonrasında da il trafik komisyonundan geçirtip, onaylatması gerekir. Biz böyle bir onaya rastlamadık. Şu anki güzergahımızda 1987 yılından beri çalışıyoruz. En son 2002 yılında komisyonca alınan kararlar doğrultusunda yolcu taşımaya da devam ediyoruz. Araçlarımız 10 bin 553 sayılı Bakanlar Kurulu kararınca 1992 yılından beri hatlarıyla birlikte tescilli. Bu nedenle güzergahımızın değişmesi için önceden bize haber verilmeli ve değişen güzergahta büyük bir kamu menfaati olmalı. Bu konuyla ilgili kaymakamımıza da müracaat ettik. Bu işin tatlıya bağlanmasını eğer varsa bize komisyon kararlarının tebliğ edilmesini istedik.”

Güzergahlarının değiştirilmesinin nedeninin Marmaris 4 No’lu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne yeni hat vermek olduğunu ileri süren Can, “Burada nasıl bir kamu menfaati var? Güzergahımızı kaldırıp, Marmaris 4 No’lu Marmaris kooperatifine güzergah veriyorlar. Hukuksal açıdan sonuna kadar hakkımızı arayacağız. 2002 yılıkomisyon kararına göre bu hatta çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yeni belirlenen Armutalan dolmuşlarının güzergahları şöyle;

ARMUTALAN 1 / Datça Yolu Geliş

Yeni Datça Yolu
İnci Kavşağı Dönüş
Ulusal Egemenlik Caddesi

ARMUTALAN 1 / Datça Yolu Gidiş

Ulusal Egemenlik Cad.
Eski Datça Yolu
Yeni Datça Yolu

ARMUTALAN 2 / Geliş

Yunus Nadi Caddesi
Yeni Datça Yolu
İnci Kavşağı Dönüşü
Ulusal Egemenlik Caddesi

2663 Kez Görüntülendi.

Yorumlar

  1. selçuk bey dedi ki:

    haklısınız melike hanım desteklerinizden dolayı teşekkürler. bizi yalnız bırakmadınız keşke herkes sizin gibi duyarlı olabilse.

  2. Melike dedi ki:

    Belediye başkanı ne yapacagını şaşırmış galiba. Nerde halkın rahatı huzuru. Armuatalan dolmuslarini yoldan gecirmeyip siteler minubuslerine hat vermekle mi halk dusunuluyor anlam veremedim. Armutalandan gelecek yolcu pazara nasil gidicek marmaris hastanesine nasıl gelcek bir bunu dusunmek gerekir. El insaf ya bizim altimizda son model arabalar yok şoforler yok ya da 2 dolmus degistirmek icin cebimizde paramız yok. Belediyeyi ariyoruz kaymakamlık yapti diyo araştırıyoruz belediye 14 mayıs 2012 günü almış kararı. Sonrada dolmuşculat haklarıni aradıgında halk magdur oluo deniyo. Bence halk bu güzergah degisince magdur olucak. Degisen egitim sistemimiz yuzunden okullar degisicek bu ogrenciler veliler nasil okullara gidicek bunlari dusunun once armutalan dolmuslarinin yolunu degistirip siteleri sokmakla halk dusunulmez

DESTEK OLUN

© 2012 Marmaris Güncel Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle