Hoşgeldiniz  

Türkan Özata ‘Atatürk’ü Çok Seviyorum’ Diyerek Koşuyor

Erol Dolu | 02 Ocak 2013 | Yazarlar

Erol Dolu
Geçen hafta 26 Aralık 2012 tarihinde yazdığım yazıda 27 Aralık Atatürk Koşusu ile ilgili yazdığım yazıda Atatürk Koşusunun tarihsel gelişimini belirtmiştim.

Büyük Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarında Ankara’ya girdiği tarih olarak her 27 Aralık günleri başta Ankara’da Büyük Atatürk Koşusu olmak üzere Türkiye’nin birçok İl ve İlçesinde Atatürk Koşuları gerçekleşiyor.

TRT 3 televizyon kanalı sağ olsun Büyük Atatürk Koşusunu naklen yayınlıyor. Ama ben bu yıl canlı yayını takip edemedim, daha sonra Televizyon Haberlerinden verilen görüntüleri izledim.

Bu yıl Ankara’da Büyük Atatürk Koşusunu Bayanlarda Milli Atletimiz Türkan Özata, erkeklerde ise Ali Haydar Tekgöz kazandı.

Bayanlarda yarışı kazanan Türkan Özata (soy ismi 2009 yılına kadar Erişmiş idi ama 2009 yılından evlendikten sonra Özata oldu)

Ben kendisiyle hiç karşılaşmadım ve yakından tanımıyorum, onu basında kendisiyle ilgili çıkan haberlerden başarılı bir milli sporcu olduğunu biliyorum.

Türkan Özata 2008 yılında da Büyük Atatürk Koşusunu kazanmıştı. Türkan Özata ile ilgili 2008 yılından benim bir anımı yazmak istiyorum.

Milli mücadele yıllarında emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşını Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlattı. Anadolu’nun engebeli ve aşılması güç olan yollarını emperyalist güçlere karşı da direnerek tüm engelleri aşıp 27 Aralık 1919 tarihinde Dikmen-Keklikpınarı mevkiinden saat 14.20’de Ankara’ya geldi.

Bu tarihi olayın anısına her yıl 27 Aralık günleri 1936 yılından bu yana BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU, Türkiye’nin birçok ilinden gelen atletlerin katılımıyla Ankara’da koşuluyor.

2008 yılında BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSUNU Erkeklerde Kemal Koyuncu, bayanlarda Türkan Erişmiş kazanmıştı. ( O tarihte Türkan’ın soy ismi Erişmişti.)

Koşunun tamamlanmasından sonra TRT, koşunun birincileri ile röportaj yapıyordu. Bayanlarda birinci gelen Türkan Özata, (o tarihte soy ismi Erişmiş’ti) TRT deki röportajında ‘bu koşuyu kazandığım için çok mutluyum. Daha önceleri hep ikinci geliyordum ama bu defa birinci geldim. Çok mutluyum. Bundan sonra’da Atatürk koşusunu sporu bırakıncaya kadar koşacağım. Çünkü ben Atatürk’ü çok seviyorum’

Türkan Özata bu sözleriyle Atatürk’ü ve Atatürk koşusunun önemini anlatıyordu. Atatürk’ü sevmek Emperyalizme karşı direnmek demektir. Günümüzün gençliği bunu anlaması gerekiyor. Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızın anlamlı bir gününü koşu ile de anmak spor camiasının en güzelicraatıdır.

Ankara’da Büyük Atatürk Koşusu için Atletizm’e önem veren İllerden 27 Aralıktan önce seçmeler yapılır ve o ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü takımı kendi bölgelerini Ankara’da 27 Aralık Büyük Atatürk koşusunda takım halinde temsil ederler. Yine bazı kulüpler kendi bünyelerinde takım çıkarıp Ankara’da sporcularını koştururlar.

1980’li yıllarda öğleden sonra yapılan Büyük Atatürk Koşusundan önce sabah saatlerinde Anıtkabir etrafında da Okullar, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bankalar arasında bu koşu yapılıyordu. 1985 yılında yapılan bu koşuda ben de Tapu ve Kadastro teşkilatını temsilen Kamu Kurum ve Kuruluşları gurubunda koştum ve üçüncü olmuştum. Bunun yanında İllerde ve bazı İlçelerde de 27 Aralık Atatürk Koşusu okullardan sporcuların koşmasıyla gerçekleşiyor.

1185 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

DESTEK OLUN

© 2012 Marmaris Güncel Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle